TORK DTS200B 365 Day Digital With Season, Holiday And Signal 2 Channel 30A 120-277V Spdt Indoor/Outdoor Plastic Enclosure
#DTS200B
TORK timers give you a simple way to control automation for your home or office. Multiple modes and professional-grade accuracy make this a versatile timer for many applications.
- Multipurpose Timer: Automate and control a range of indoor or outdoor loads such as lights, heaters or air conditioners, water heaters, school warning signals or traffic lights
- Easy to Use: The intuitive programming interface lets users set up to 99 different on/off times with individual programs for each day of the week and up to 24 holiday blocks
- Designed for Convenience: Built with features such as a 7-day power outage backup, automatic daylight savings time adjustment and Noryl plastic enclosure with locking hasp
- Save Energy and Money: Time switches save time, energy and money by providing a convenient way to turn appliances or lights on and off
- Professional Performance: The DTS200B is compatible with incandescent, compact fluorescent and LED light bulbs, and automatically detects voltages in the 120-277 range
Product Information
| Voltage Rating | 120/208-240/277 |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Color | Gray |
| Finish | Unplated |
| Load Rating Ballast | 20A @ 277 VAC |
| Load Rating Resistive | 30A @ 28 VDC |
| Load Rating Tungsten | 15A @ 120 – 277 VAC |
| Load Rating Motor | 2 HP @ 208 – 277 VAC |
| UNSPSC | 39121523 |
| EAN/UCC-13 | 786261821867 |
| GTIN | 786261821867 |
| Prop 65 Flag | Yes |
| UPC | 786261821867 |








