TORK DGUM100A-Y Astronomic Digital Timer With Holiday, Input And Momentary Output 1 Channel 20A 120-277V Indoor Metal Enclosure
#DGUM100A-Y
TORK multipurpose timers give you a simple way to control automations for your home or office. Multiple modes, battery backup and professional-grade accuracy make this a versatile timer for many applications.
- Photocell Astronomic Timer: Light-sensitive activation makes this switch ideal for signage, store window lights, security or parking lot lights, stock rooms and warehouses
- Easy to Use: Turns lights on or off using a photocell sensor to detect when the ambient light level falls below or exceeds a user-customizable light level
- Designed for Convenience: Built with features such as a 7-day power outage backup, automatic daylight savings adjustment and NEMA 1-rated metal enclosure for indoor use
- Save Energy and Money: This time switch saves time, energy and money by providing a convenient way to turn appliances or lights on and off and features 9 holiday blocks
- Professional Performance: The DGUM100A-Y is compatible with incandescent, compact fluorescent and LED bulbs, and automatically detects voltages in the 120-277 range
Product Information
| Load Rating Ballast | 20A @ 120 – 277 VAC |
|---|---|
| Load Rating Motor | 1 HP @ 120 VAC |
| Material | Metal |
| Color | Gray |
| Finish | Unplated |
| Voltage Rating | 120-277 VAC |
| Load Rating Resistive | 20A @ 24-277 VAC |
| Load Rating Tungsten | 15A @ 120 VAC |
| UNSPSC | 39121523 |
| EAN/UCC-13 | 786261822246 |
| GTIN | 786261822246 |
| Prop 65 Flag | Yes |
| UPC | 786261822246 |
Resources
Documents
- TRK_TimeSwtch_EHS_ProdCat_DIGITAL.pdf Download









