TORK DG180A 24 Hr Digital Signal/Cycle & Skip Days 1 Channel 20A 120-277V Spdt Indoor/Outdoor Plastic Enclosure
#DG180A
TORK plug-in lighting and appliance timers give you a simple way to control automation for your home or office. Multiple modes, battery backup and professional-grade accuracy make this a versatile timer for many applications.
- Multipurpose Timer: Automate and control a range of indoor or outdoor loads such as lights, heaters or air conditioners, water heaters, school warning signals or traffic lights
- Easy to Use: The intuitive programming interface lets users set up to 56 different on/off times for each day of the week and set an ACTIVE/SKIP operation to cycle loads on various days
- Designed for Convenience: Built with features such as a 7-day power outage backup, automatic daylight savings time adjustment and Noryl plastic enclosure with locking hasp
- Save Energy and Money: Time switches save time, energy and money by providing a convenient way to turn appliances or lights on and off
- Professional Performance: The DG180A is compatible with incandescent, compact fluorescent and LED light bulbs, and automatically detects voltages in the 120-277 range
Product Information
| Voltage Rating | 120-277 VAC at 50/60 Hz |
|---|---|
| Load Rating Ballast | 20A @ 277 VAC |
| Material | Noryl |
| Color | Gray |
| Finish | Unplated |
| Load Rating Motor | 1 HP @ 120 VAC |
| Load Rating Resistive | 20A @ 28 VDC |
| Load Rating Tungsten | 15A @ 120 VAC |
| UNSPSC | 39121523 |
| EAN/UCC-13 | 786261822062 |
| GTIN | 786261822062 |
| Prop 65 Flag | Yes |
| UPC | 786261822062 |
Resources
Documents
- TRK_TimeSwtch_EHS_ProdCat_DIGITAL.pdf Download
































