TORK DG280A 24 Hr Digital Signal/Cycle & Skip Days Timer 2 Channel 20A 120-277V Spdt Indoor/Outdoor Plastic Enclosure
#DG280A
TORK digital time switches give you a simple way to control automations for your home or office. Multiple modes, battery backup and professional-grade accuracy make this a versatile timer for many applications.
- Easy to Use: The intuitive programming interface lets users set up to 56 different ON/OFF times each day in increments as small as 1 minute
- Duty Cycling & Signaling: Two different ON/OFF patterns or signal durations may be programmed with duration times up to 23 hours, 59 minutes and 59 seconds in length
- Designed for Convenience: Built with features such as daylight savings and leap year compensation, manual overdrive, power outage backup and Noryl® enclosure with locking hasp
- Skip Function: Each channel can be set for ACTIVE/SKIP operations that alternate from 1-31 days for cycling loads on varying days within the month in a simple manner
- Save Energy and Money: Time switches save time, energy and money by providing a convenient way to turn appliances or lights on and off
Product Information
| Voltage Rating | 120-277 VAC |
|---|---|
| Load Rating Ballast | 20A @ 120 – 277 VAC |
| Material | Noryl |
| Color | Brown |
| Finish | Unplated |
| Load Rating Motor | 1/4 HP @ 120 VAC |
| Load Rating Tungsten | 15A @ 120 VAC |
| Load Rating Resistive | 20A @ 24-277 VAC |
| UNSPSC | 39121523 |
| EAN/UCC-13 | 786261822079 |
| GTIN | 786261822079 |
| Prop 65 Flag | Yes |
| UPC | 786261822079 |
Resources
Documents
- TRK_TimeSwtch_EHS_ProdCat_DIGITAL.pdf Download



















