TORK DGM100A 7 Day Digital Timer With Holiday And Mommentary Output 1 Channel 20A 120-277V Spdt Indoor/Outdoor Plastic Enclosure
#DGM100A
TORK multipurpose timers give you a simple way to control automations for your home or office. Multiple modes, battery backup and professional-grade accuracy make this a versatile timer for many applications.
- Multipurpose Timer: Automate and control a range of indoor or outdoor loads such as lights, heaters or air conditioners, water heaters, school warning signals or traffic lights
- Easy to Use: The intuitive programming interface lets users set up to 56 different ON/OFF times each day in increments as small as 1 minute, with 9 customizable holiday blocks
- Designed for Convenience: Built with features such as a 7-day power outage backup, automatic daylight savings time adjustment and Noryl® enclosure with locking hasp
- Save Energy and Money: Time switches save time, energy and money by providing a convenient way to turn appliances or lights on and off
- Professional Performance: In-rush current limiting technology protects relay contacts and 2 second contact closure allows ON/OFF control of mechanically held contactors or latching relays
Product Information
| Voltage Rating | 120-277 VAC |
|---|---|
| Load Rating Ballast | 20A @ 120 – 277 VAC |
| Material | Noryl |
| Color | Gray |
| Finish | Unplated |
| Load Rating Motor | 1 HP @ 120 VAC |
| Load Rating Resistive | 20A @ 24-277 VAC |
| Load Rating Tungsten | 15A @ 120 VAC |
| UNSPSC | 39121523 |
| EAN/UCC-13 | 786261822109 |
| GTIN | 786261822109 |
| Prop 65 Flag | Yes |
| UPC | 786261822109 |
Resources
Documents
- TRK_TimeSwtch_EHS_ProdCat_DIGITAL.pdf Download



